Comitetul părintesc

Pentru dezvoltarea și educația unui elev, școala are nevoie și de un Comitet Părintesc.

În definitiv, evidențiază nevoile elevilor și adaugă valoare curriculumului școlar ori „ școala nu are nicio vloare fără părinți. ” !

IPLT „Mircea Eliade” asigură condițiile necesare de implicare a părinților în cadrul tuturor activităților.

Este de menționat faptul  părinți sunt implicați în luarea deciziilor importante, proiectând forme eficiente de comunicare între ei, elevi și administrația liceului.

„ Suntem dispuși la comunicare și sugestii, prin organizarea cu regularitate a unor întâlniri, în cadrul cărora se vor discuta problemele și/sau neclaritățile recente. ”

Ca dovadă a importanței existenței unui astfel de comitet, aducem drept exemplu câteva beneficii a implicării părinților în viața liceului:

• Contribuie la atingerea unor rezultate mai bune  la învățătură;
  • Creează medii adecvate de învățare, oferind tuturor copiilor posibilitatea de a se dezvolta și afirma;
  • Oferă sprijin școlii în extinderea și diversificarea activităților instructiv-educaționale, cultural-sportive și de agrement;
  • Consolidează meritocrația;
  • Contribuie la creșterea motivației copiilor de a învăța;
  • Consolidează legăturile umane dintre copii, părinți și cadrele didactice;
  • Sporește eficiența și prestigiul cadrelor didactice din școală.

Liceul are o colaborare fructuasă cu FUNDAŢIA "M. Eliade"

Mulţumim tuturor părinţilor pentru suport.